Cztery Pory Roku w Parkach Narodowych Małopolski


BABIOGÓRSKI PARK NARODOWY

Wyprawa do kolejnego parku odbyła się 17 czerwca 2014r. Babia Góra nazywana Królową Beskidów urzekła nas swoim majestatem, urokiem i tajemniczością. Mimo, iż nazywana jest Matką Niepogód dla nas była bardzo łaskawa, powitała nas czystym, przejrzystym powietrzem i bardzo słabym wiatrem.
Informacje o Babiogórskim Parku Narodowym przekazywaliśmy na szczycie Babiej Góry. Konkurs wiedzy przygotowany przez pana Adama Krajniewskiego odbył się w schronisku u podnóża Królowej Beskidów.
Z niecierpliwością czekamy na uroki lata w Tatrzańskim Parku Narodowym.

Zdjęcia z Babiogórskiego Parku Narodowego

GORCZAŃSKI PARK NARODOWY

Kolejną wycieczkę, która odbyła się 7 lutego 2013 roku można zaliczyć do udanych pod względem rozrywki i części edukacyjnej. Poznaliśmy bogatą florę i faunę Gorczańskiego Parku Narodowego. Nasza nowa przygoda krajoznawcza rozpoczęła się o godz. 10.00, kiedy to opuściliśmy Ptaszkową kierując się w stronę Gorców. Pierwszą z atrakcji zaplanowanych na ten dzień był kulig. Po godzinnej przejażdżce pełnej zabawy, podziwianiu ośnieżonego krajobrazu zatrzymaliśmy się na posiłek, który składał się z kiełbasek własnoręcznie usmażonych na rozpalonym przez nas ognisku oraz słodkiego deseru w postaci pączków. Po zakończeniu ogniska czekała na nas kolejna niespodzianka. Odbył się konkurs polegający na ulepieniu ze śniegu postaci historycznej lub bajkowej. Kiedy ogłoszono wyniki, a nasza ciekawość została zaspokojona, ponownie wsiedliśmy na sanie, aby udać się szałasu, gdzie nastąpiła prelekcja przygotowana przez uczniów na temat Gorczańskiego Parku Narodowego. Dowiedzieliśmy się m. in., że wiele zwierząt mających tu siedlisko zostało wpisanych do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt. Informacje te przygotowali nasi koledzy i koleżanki z klasy 2b: Mateusz, Karolina, Natalia, Kamil i Klaudia. Czas wycieczki dobiegł końca, SZKODA!!!, ale … na wiosnę kolejna wyprawa. Gdzie?

Zdjęcia z Gorczańskiego Parku Narodowego

MAGURSKI PARK NARODOWY

Dnia 24 października 2012 roku uczniowie klas drugich, którzy biorą udział w projekcie wraz z opiekunami wybrali się do Magurskiego Parku Narodowego. Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od przedstawienia informacji na temat MPN:
1. Historia Parku - Kamila Stelmach
2. Flora - Marcin Poręba
3. Fauna - Adrian Bocheński
4. Kultura ludzi żyjących na tych obszarach - Aleksandra Majerska
5. Kuchnia - Kinga Gucwa
6. Budownictwo i architektura - Artur Patej
7. Poezja związana z MPN - Weronika Poręba i Katarzyna Pazgan.

Następnie wyruszyliśmy szlakiem, który prowadził do wielkiej skały zwanej "Diabli kamień". Droga dla niektórych była trudna i wymagająca wysiłku, ale daliśmy radę . Po drodze przypadkiem spotkaliśmy salamandrę plamistą, która bardzo często występuje w tym rejonie. Gdy doszliśmy na miejsce rozpaliliśmy ognisko - zjedliśmy pyszne kiełbaski. Było wesoło i przyjemnie. Wszyscy mogli porozmawiać i pośmiać się w miłym towarzystwie. Po tak wyczerpującym dniu nasza wycieczka dobiegła końca. Kolejna już zimą!!! Zdjęcia do projektu wykonuje nasza koleżanka Gabriela Mól. Sprawozdanie pisały Kamila Stelmach i Natalia Kościółek.
Opiekunami projektu są: Adam Krajniewski, Alina Szura, Elżbieta Stelmach, Agnieszka Florek

Zdjęcia z Magurskiego Parku Narodowego